Praha.cz

 
Spejbl a Hurvínek zasadí v Botanické zahradě lípu japonskou
Úterý, 15. říjen 2013 14:00
spejbl_hurvinek_manicka_babinka_loutky

V rámci projektu Kořeny osobností vysadí Divadlo Spejbla a Hurvínka v Botanické zahradě Praha lípu japonskou - Tilia Japonka. Akce proběhne v pátek 18. října 2013 v 13:00 hodin. Všichni milovníci loutek, stromů, Spejbla a Hurvínka, Máničky i bábinky, rostlin a přírody vůbec jsou srdečně zváni! A děti především!


Výsadba lípy japonské proběhne v expozici Lesních biotopů východní Asie. Všechny hlavní postavy Divadla Spejbla a Hurvínka se budou na výsadbě podílet a zároveň celou akci doplní krátkým dialogem. Lípa japonská - Tilia Japonka byla vybrána pro Divadlo Spejbla a Hurvínka proto, že právě lipové dřevo se nejčastěji používá k výrobě loutek. Symbolické spojení loutek, vedených lidskou rukou a přírody, kterou představuje lípa, je velmi silným prožitkovým momentem celé akce.


Tilia japonica – lípa japonská – co o ní vlastně víme?


Lípa japonská je krásný, listnatý, opadavý strom. Patří do čeledi lípovitých rostlin. Někdy je považován za starší varietu naší domácí lípy srdčité. Lípa japonská je doma, jak už sám název napovídá, v Japonsku. Roste především v horských oblastech. V příznivých podmínkách může dosáhnout až dvacetimetrové výšky. Její listy jsou dost velké, dorůstají zhruba 10 x 9 cm. Lípa japonská kvete v červnu a červenci. Má smetanově bílé květy a v okolíku jich může být až 40! Jejími plody jsou jednopouzdré oříšky. Slovo Tilia pochází pravděpodobně z řečtiny a znamená křídlo (ptilon). Dřevo lípy je velmi vhodné k použití v řezbářství. Vyrábějí se z něj, mimo jiné, loutky.


„Kořeny osobností v botanické zahradě“


lipa_japonskaProjekt Kořeny osobností byl zahájen na jaře roku 2009. Jedná se o populárně vzdělávací projekt pro veřejnost, který realizuje Botanická zahrada hl. města Prahy. Cílem projektu je přitáhnout pozornost veřejnosti k vzácným rostlinám a stromům, kterými zahrada disponuje. Mnohé z nich jsou už téměř vyhynulé. Podstatou projektu je záštita zajímavých českých osobností, které několikrát do roka vysadí určitý druh rostlin a spojí tak s ním své jméno. Během pěti a více let by zde mělo být vysazeno celkem 120 – 150 zajímavých rostlin. Vysazování stromu nebo rostliny vybranou osobností je vždy spojeno s malou slavností, která k akci i zahradě přitáhne zájem veřejnosti. Každá takto vysazená rostlina či strom je pak označena fotografií své“ osobnosti a krátkým popisem, stejně tak jako podrobnými informacemi o původu, zajímavostech a životě rostliny. Botanická zahrada projekt připravila v naději, že se tím zvýší zájem o přírodu kolem nás a také o to, že bychom si přírodní bohatství měli chránit.


Kdo už svůj strom v Botanické zahradě vysadil?


Václav Havel vysadil v roce 2009 v Japonské zahradě sakuru. V roce 2010 vysadil Otakar Vávra (režisér) jabloň drobnoplodou a Jiří Menzel (režisér) okrasný kultivar sekvojovce obrovského s převislými větvemi. Jiří Suchý vysadil v roce 2011 v rámci projektu „Kořeny osobností v botanické zahradě“ lapinu úzkokřídlou, zásluhou režiséra Miloše Formana a kameramana Miroslava Ondříčka se botanická zahrada rozrostla o dva stromy ze západního pobřeží USA - Quercus Garryana a Quercus Kellogii. Představitelé seriálu Cesty domů vysadili strom Ostrya virginiana – habrovec viržinský a stali se jeho patrony. Dagmar Havlová rozšířila v roce 2013 vysazené stromy o javor dlanitolistý. Vysazovala i Alice Bendová se synem a další osobnosti.


Zájemci mohou najít podrobné informace o akci zde.


Foto: botanicka.cz

pchj